Hobby

Co nejčastěji lidé sbírají

Vinylové desky – málokdo by před dvaceti lety pochyboval, že gramodesky upadnou v zapomnění, jakmile se trh začne sytit CD nosiči. V té době se lidé skutečně domnívali, že gramofonům odzvonilo. Opak byl pravdou a spíše odzvonilo „cédéčkům“. Desky z vinylu jsou zkrátka nesmrtelné.
vinylová deska

Krabičky od cigaret – sběratelé si je nemohou vynachválit, existují jich tisíce druhů a ve sbírkách se vyjímají i raritní kousky staré více než sto let. Sbírky se většinou uchovávají tak, aby byly odolné vůči působení slunečního světla, brzy by totiž vybledly – výrobci samozřejmě nedbají na odolnost vůči UV záření, krabičky končí v odpadkových koších a v lepším případě jako papír k recyklaci.
krabička zápalek

Krabičky od zápalek – zápalkové krabičky nebo jen samotné etikety, většinou se sbírají jen etikety, ale cennější jsou vždy exempláře jako celek. Nejkrásnějšími sběratelskými kousky jsou výrobky sirkárny Solo Sušice, tamní továrna se může pochlubit dlouholetou tradicí a občas vydává i speciální edice velkých krabiček i zápalek. Někteří lidé si staví z těchto výrobků různé modely, jednotlivé krabičky jsou totiž ideálním stavebním materiálem napodobujícím cihlu.

Vlakové jízdenky – těchto sběratelů existuje mnoho a Češi patří k těm nejpočetnějším. Nejkrásnější sbírky jsou ty, v nichž převažují kartonové lístky s pětimístným číslem a více cílovými stanicemi. Ty bývaly také často podnětem k prvopočátku sběratelské činnosti. Jestliže máte pak doma několik desítek tisíc takových kousků, zabere to pořádný prostor.
podtácek pod pivem

Pivní tácky – Česká republika je pivařským rájem, o tom není pochyb, ovšem tradice podkládat pivní půllitry papírovými tácky vznikla v sousedním Německu na počátku 20. století. Od té doby se jich ve světě vyrobilo několik bilionů v mnoha tisících druhů. Sbírat něco takového již musí být značná vášeň, která je často provázena i samotnou chutí na nahořklý mok. Málokdo ze sběratelů by totiž odolal pokušení nezajít na jedno, na dvě, když má doma plnou skříň atraktivních kartonových koleček.

 

Back To Top