I přes to, že je tedy elektronická evidence tržeb (dále také jen EET) povinná pro výše uvedenou skupinu podnikatelů, ne všichni mají všechno v pořádku. Finanční správa za devět měsíců fungování EET provedla více než 55 tisíc kontrol a uložila více než 1688 pokut v celkové hodnotě kolem 15 milionu korun. Finanční správa také od zahájení fungování tohoto systému uzavřela kvůli nesplnění povinnosti určené zákonem celkem osm provozoven. Pouze dvě z nich obnovily činnost.
Do EET je v této chvíli zapojeno přes 155 tisíc podnikatelů. Tito pak zaregistrovali více než 2,5 miliardy tržeb.
Přispívá EET něčemu?
Podle ministerstva financí přispívá EET k lepšímu výběru daní, především díky DPH. Tomu údajně napomáhá také zavedení kontrolního hlášení.
Je to jisté?
Jeden z nejvýznamnějších ekonomů v České republice ale zároveň poukazuje na fakt, že vyčíslení přínosu EET je velmi obtížné, na rozdíl od zavedení kontrolního hlášení. Dopad EET se zatím jeví spíše jako statistická chyba.
Celkový pohled na EET
Celkově samozřejmě již v tuto chvíli funguje systém EET bez větších problémů. Samozřejmě se objevují drobné problémy v praxi, kdy se řeší technologie a problémy s obsluhou nebo propojením s pokladními systémy. Ale většina maloobchodů již nyní přechází ze stávajících nekompatibilních pokladen na nové systémy.
Samozřejmě nelze říci, že obcházení zákona v tuto chvíli neexistuje. V maloobchodě stejně jako v jiných oblastech spadajících do EET. Nejvíce podvodných praktik se vyskytuje u drobných stánkových prodejců, kteří se snaží tak zvaně EET obejít různými vynálezy. Ať už tím, že zboží prostě klientům darují nebo si tisknout účtenky dopředu.
Co dál?
Další fází, v pořadí třetí, bude od prvního března roku 2018 zavedení EET na:
• stánky s prodejem občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě židlí a stolů
• prodeje na farmářských trzích
• služby účetních
• advokátů
• lékařů
Dále tento rok od června by se do systému měli zapojit také další řemeslníci a další služby. Od června 2018 se do systému zapojí také vybraní řemeslníci či další služby. Od prvního října pak systém EET spustí také účtenkovou loterii, která slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek a zvýšení efektivity EET. Úřad plánuje za výhry ročně vyplácet 65 milionů korun. To by znamenalo rozdělení zhruba 21 tisíců výher.