Nezařazené

Kosmetika ala vegan

Jsme ženy, a tak k nám neodvratně patří navštěvování nejrůznějších drogérií a prozkoumávání všech možných kosmetických vymožeností. Pokud toto také rádi děláte, určitě jste se už museli setkat s produkty, které jsou označeny nápisem nebo legem hlásajícím, že se jedná o veganskou kosmetiku. Co to ale vlastně znamená? O veganském stylu stravování jsme už slyšeli ale o kosmetice?

levandulová kosmetika

Nejprve je vhodné vysvětlit rozdíl mezi vegetariánským a veganským životním stylem. Vegetariáni nekonzumují maso a výrobky z něj, kdežto vegani se vyhýbají konzumaci všech živočišných výrobků. To znamená mléku, vajíčkám, masu, rybám ale třeba i medu. Každý vegan k tomuto životnímu stylu ale přistupuje z jiného důvodu. Někdo kvůli alergiím a potížím, které jim živočišné produkty způsobují, jiní kvůli tomu, aby zredukovali svou váhu, dosáhli vysněné postavy a zlepšili své stravovací návyky a někteří kvůli ochraně zvířecích životů (tzn. Nesouhlasí s myslivostí, obchodem s kožešinami, provozem cirkusů a zoologických zahrad a dalšími aktivitami, které omezují svobodu a život zvířat) a to jsou i ti, kteří si potrpí i na veganskou kosmetiku.
časopis u kokosu

Jedná se tedy o kosmetiku, ve které se nevyskytují žádné zvířecí produkty a ani nesmí být na zvířatech testovány, což je u běžné kosmetiky problém, protože právě díky těmto složkám se její cena pohybuje v tak relativně nízkých číslech. Její výroba se řídí pravidlem, že všechny tyto složky jdou nahradit těmi rostlinnými. Od normální kosmetiky ji rozeznáte díky certifikátu, kterým je tento produkt označen. Aby kosmetický výrobek označení dostal nesmí tedy obsahovat složky jako lanolin, med, kolagen, propolis, keratin, sádlo nebo včelí vosk, které jsou běžně přítomny v kosmetice a mají i své blahodárné účinky. Když zajdeme až do extrémních podrobností zjistíme, že je zakázáno i používání štětců ze zvířecích štětin. Velikým paradoxem ovšem je, že není zakázáno používání chemických přísad.


Back To Top