Nezařazené

Měny, směny, změny

Potřebujete-li na dovolenou v zahraničí nebo zahraniční cestu peníze v hotovosti, je potřeba se obrátit na směnárnu, která Vám Vaše peníze smění v současném kurzu. Jak zjistit, jaký kurz se Vás právě týká?
koule peněz.jpg
Kurzy bank
Vypsané je najdete na lístku konkrétní banky či směnárny na internetu. U tabulky je uvedeno, ke kterému datu se údaje vztahují. Dalšími položkami jsou kódy, názvy měn a také kolonky devizy a valuty. Co je co? Devizy se týkají bezhotovostních směn, v jejich rámci může probíhat nákup (= banka/směnárna od Vás cizí měnu kupuje) i prodej (= banka Vám cizí měnu prodává). Stejně tak je to s valuty, v jejichž případě se ale jedná o hotovostní převod. Záleží tedy na tom, jestli budete chtít směnit hotově či bezhotovostně.
Kurzy jednotlivých měn se neustále mění, je tedy třeba si na to dát pozor. Vliv na tyto změny mají především nákupy a prodeje v měnách, poptávka po nich, ekonomická situace zemí obchodujících s určitými měnami i politická situace – tedy tolik faktorů, že je kurz měn spolehlivě dlouhodobě dopředu nepředpověditelný.
Minulost směn
Směny byly praktikovány od počátku – dříve se obchodovalo pouze směnným obchodem v pravém slova smyslu (mléko za počet vajec, kůň za krávu…). Až později se začaly používat jako platidlo peníze. Ze začátku platilo, že se směňovalo podle cennosti jednotlivých kovů, ze kterých byly mince vyrobeny (popřípadě s ohledem na to, kolik daného kovu obsahovaly). Čím více se ale rozšiřoval a rozrůstal trh, začala se měnit i tato situace a přecházelo se k bankovkám papírovým.
Dnes se tedy mince nevyčíslují hmotností či cenností kovu, ale princip jejich hodnoty spočívá na výše uvedených faktorech.
růžové přesýpací hodiny.jpg
Princip směňování
Prvotním principem směňování bylo to, aby se zajistila spravedlnost při nakupování. Když se dříve kovové mince pohybovaly na malém území a měly hodnotu daných kovů, bylo jednoduché určit, kolik mincí např. stříbrných splatí jeden zlaťák. Tyto mince měly stejnou hodnotu. V současnosti je snaha teoreticky stejná – tedy poskytnout stejnou hodnotu ve dvou měnách. V hodnotě měny se odráží ekonomická hodnota státu. Při dovozu a vývozu výrobků je ale potřeba také zohlednit cla a dopravní náklady, takže si cena prodeje výrobku neodpovídá s cenou nákupu výrobku – toto už ale není ani tak záležitostí kurzů a měn jako obchodování samotného a konečného výdělku. V dnešním světě je totiž většina věcí motivována právě jím…

Back To Top